Group classes

Our rates cover  non-native  speaking teachers,  taking classes of between 2 and 5 students.  Students should be between beginner levels and pre-intermediate levels. Native teachers will take group classes on request, as their main priorities are exam preparation and intermediate to advanced levels.

Each class focuses on group or pair work, to maximize student’s speaking and interaction with each other. Exercises are provided with the teacher choosing different students to demonstrate exercises. The focus will be on speaking, improvement of grammar and vocabulary, with all students given lots of time to speak.

5 student group classes (50 minutes)
$16.80 per single class
5 students in a single location
(Better quality classes. 5 different connections lowers quality and speed)
 
50 minutes per class
 
10 lessons = $168.00
20 lessons = $336.00
40 lessons = $672.00
 
All material provided, and homework given for all students.
4 student group classes (50 minutes)
$14.00 per single class
4 students in a single location.
(Better quality classes. 4 different connections lowers quality and speed)
 
50 minutes per class
 
10 lessons = $140.00
20 lessons = $280.00
40 lessons = $560.00
 
All material provided, and homework given for all students.

3 students to 1 teacher (50 minutes)
$11.20 per class
3 students to 1 teacher. Students should be in the same location.
(for better internet quality)
 
10 lessons $112.00
20 lessons $224.00
40 lessons $448.00
 
All material provided. Homework given.
3 students to 1 teacher (25 minutes)
$6.70 per class
3 students to 1 teacher. Students should be in the same location.
(for better internet quality)
 
10 lessons $67.00
20 lessons $134.00
40 lessons $268.00
 
All material provided. Homework given.
2 students and 1 teacher (50 minutes)
$9.33 per class
Regular 2 students and 1 teacher
(students do not have to be in the same location)
 
10 classes $93.30
20 classes $186.60
40 classes $372.00
 
All materials provided. Homework given
2 students and 1 teacher (25 minutes)
$5.00 per class
Regular 2 students and 1 teacher
(students do not have to be in the same location)
 
10 classes $50.00
20 classes $100.00
40 classes $200.00
 
All materials provided. Homework given

Top